Nesutarimų tarp žmonių būna įvairių ir kai kurie jie pasibaigia teisme. Tačiau ar žinote, mediacija kas tai? Tai kitokia su teise susijusi ginčo aiškinimosi forma, leidžianti žmonėms problemas išspręsti veiksmingu ir taikesniu būdu. Ar galima tokia forma išspręsti bylas dėl žemės klausimų? Tuojau apie viską pakalbėsime.
Kas ta mediacija?
Pažvelgę apibrėžimą http://www.medijuok.lt/teismine-mediacija/ , pamatysime, kad mediacija yra nesutariančių šalių susitikimas, siekiant rasti sprendimą be teismo. Susitikime taip pat dalyvauja ir mediatorius – paprastai specialiai tam pasiruošęs teisininkas, kuris padeda efektyviai bendrauti ir ieškoti geriausio sprendimo. Jo metu jis nieko nenusprendžia už žmones. Jis siekia jiems paaiškinti, kaip teismo atveju būtų sprendžiama ši situacija. Tuomet dažnai žmonės jau iš anksto tarsi sužino, kokie būtų teismo sprendimai, ir atitinkamai susitaria patys bei į teismą nebeeina. Taip sutaupoma daug laiko ir pinigų. Daugybėje kontorų mediacija yra nemokama paslauga. Žinoma, kai kurių ginčų vien tik su mediacija išspręsti nepavyktų, tektų kreiptis ir į patį teismą.
Pagrindiniai ginčai ir teismai dėl žemės
Pažvelgus į teisminę praktiką, o ir į įprastą žmonių gyvenimą, netrukus suprasime, kokie yra tie pagrindiniai ginčai, priverčiantys žmones vieni kitiems kone gerkles perkąsti, norint susigrąžinti žemę. Kai kada gali padėti teisminė mediacija, kai kada ne. Dėl žemės dažniausiai vyksta tokie ginčai:
-
Žmogus bando išsireikalauti iš valstybės jo žemės nuosavybės atkūrimo teisę ir tinkamą kompensaciją už kadaise nusavintas žemes. Jam nepavysta įrodyti nuosavybės teisių arba jis yra nepatenkintas ta kompensacija, kurią jam teismas siūlo. Tokio tipo konfliktas sprendžiamas tik teisme.
-
Sutuoktiniai nesutaria, kaip skyrybų metu pasidalinti esamą turtą: namą, sklypą, santaupas. Aršios kovos atveju, vienas iš sutuoktinių nori viską dalinti lygiai perpus. Tačiau tai paprastai yra piktavališkas kėslas trukdyti skyryboms, o ne rasti kompromisą. Mediacija čia gali padėti žmonėms rasti bendrą kalbą ir sugalvoti protingą ir teisingą būdą pasidalinti žemę ir turtą, be neapykantos pasiūlytų sprendimų.
-
Dažnai pasitaiko, kad nesutaria atžalos dėl palikimo pasiskirstymo. Jeigu palikimas nėra paskirstytas tokiu būdu, kad iškart vaikai galėtų griebti savo dalį, o tenka rasti būdą pasidalinti, gali būti nesutarimų. Mediacijos metu visos šalys galėtų sužinoti preliminarius dalybos būdus ir rezultatus, susipažinti, kiek tai kainuotų, kaip tai galbūt galiausiai baigtųsi. Mediacija čia gali labai pasitarnauti žmonėms suprasti, kaip iš tiesų geranoriškai būtų galima pasidalinti paveldą.