Kuo skiriasi paprasti lietuviški šiltnamiai, stūgstantys prie daugumos žmonių namų, kai gyvenama ne daugiabutyje, nuo didžiulių angliškų šiltnamių? Tikrai ne tik šiltnamiai kaina skiriasi, bet ir savo ypatybėmis, gyvenimu, kuris verda šiltnamyje. Šiandien pristatome emigranto patirtį iš angliškų braškių šiltnamių. Štai kokie jie – tie angliški šiltnamiai.
Skiriasi dydis
Pirmiausia kiekvienas, kas yra buvęs Anglijoje, gali matyti, kokio dydžio šiltnamiai ten yra, palyginus su lietuviškais. Paprastas daržovių ir prieskonių šiltnamis, kuris stovi šalia malkinės arba šalia namo, esantis mūsų kiemuose, būna vos kelių metrų ilgio. Kartais – keliolika, bet ne dideli. Žinoma, kaimuose galima pamatyti ir kitokių šiltnamių, netgi kur kas didesnių. Juose lietuviai augina pomidorus, jeigu tai daržovės, skirtos pramonei. Tačiau dažniau žmonės tiesiog augina keletą lysvių ridikėlių, kelias morkas, kelis daigus pomidorų, agurkų ir keletą svogūnų savoms reikmėms. Tačiau tik tiek. O štai Anglijoje galima pamatyti itin gerai išplėtotą žemės ūkį. Ten pat pamatysime ir pačius ilgiausius šiltnamius. Tačiau jie bus ilgiausiomis kolonijomis išsirikiavę kalneliais. Anglijos pievos kalvotos, taigi, ir tos didžiulės šiltnamių virvės išsidėlioja kalvelėmis ir pievomis. Šiltnamiai gali trukti net iki šimto metrų ar ilgiau, ir tai reiškia, kad greitai per jį nepereisi. Todėl be reikalo eiti į šiltnamį per visą jo ilgį niekam neprireiks.
Daug braškių
Būtent braškių šiltnamiai yra užsėjami ne kas pavasarį. Braškės yra daugiametis augalas, taigi, jį galima matyti ten ir žiemą, ir vasarą. Tačiau braškės ima žydėti tik pavasarį. Taigi, tada prasideda ir darbai – reikia jas ravėti, lieti. Ravėjimas apsaugo nuo to, kad visą vandenį ir mineralus susiurbs piktžolės. Augančios laukinėje gamtoje žolės stipresnės negu lepūs braškių krūmeliai. Jie patys šiltnamyje neapsigintų nuo piktžolių. Taigi, dėl to tenka ravėti, taip pat gali padėti ir įvairūs chemikalai.
Išklota šienu arba pakelta
Šienas, kuris yra sudėliotas aplink braškių krūmelius, taip pat iš dalies apsaugoja braškes ir šiek tiek nukenksminabraškių konkurentus – piktžoles. Be to, šienas, šiek tiek pūdamas, gali ir šiek tiek tręšti tuo pačiu braškes.
Vyksta sezoniniai darbai
Dažniausiai vasarą ir pavasarį, sezono metu, Anglijoje dirba darbininkai šiltnamiuose, tačiau labai retai ten dirba patys britai, dažniausiai šiuos darbus atlieka emigrantai: rumunai, lenkai, bulgarai, lietuviai, latviai ir kiti. Darbai trunka ilgai, kuo daugiau braškių, tuo daugiau tenka dirbti, tuo ilgesnės būna darbo valandos.